Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Північний апеляційний господарський суд скасував рішення суду першої інстанції про стягнення коштів з компанії «Нафтогаз України», власником якої є держава в особі Кабінету Міністрів України, на користь приватної компанії «Дніпропетровськгаз збут».
Товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) «Дніпропетровськгаз збут» звернулося з позовом до Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі – АТ «НАК «Нафтогаз України») про: зобов’язання виконати вимоги постанови КМУ №143 від 27.02.2019, зобов’язання визнати переплату за договорами купівлі-продажу природного газу, а також стягнення суми безпідставно збережених коштів у розмірі 1 756 256 48916 грн, 3% річних у розмірі 28 080 173, 89 грн та інфляційних у розмірі 5 689 716,58 грн.
Рішенням господарського суду першої інстанції позовні вимоги задоволено частково та присуджено до стягнення грошові кошти у розмірі 966 396 645,10 грн, 3% річних у розмірі 26 981 195,35 грн, інфляційні у розмірі 5 689 716,58 грн. В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Як встановлено судами обох інстанцій, у період з липня 2015 року по січень 2019 року між ТОВ «Дніпропетровськгаз збут», як покупцем, та АТ «НАК «Нафтогаз України», як продавцем, було укладено договори купівлі-продажу природного газу.
Позивач у період з липня 2015 року по січень 2019 року повністю сплатив на користь відповідача кошти за придбання природного газу для потреб побутових споживачів. При цьому, позивач вказував, що по споживачам , які не забезпечені лічильниками газу, фактичний об’єм спожитого газу визначався за нормами споживання, встановлених Постановою КМУ № 619 в редакції, що діяла до 1 жовтня 2014 року. А відповідно до положень нової постанови КМУ № 143 від 27.02.2019 не нараховуються постачальникам природного газу заборгованість в межах норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою КМУ № 619 у вказаній вище редакції, а також штрафні санкції, 3% річних та інфляційні втрати за таку заборгованість. Таким чином, на думку позивача, у товариства «Дніпропетровськгаз збут» виникла переплата за природний газ у розмірі 1 756 256 489,15 грн., яка підлягає стягненню з державної компанії, як безпідставно збережені кошти.
Господарський суд апеляційної інстанції у своїй постанові встановив, що товариство-позивач просить стягнути грошові кошти, які були ним сплачені у період липень 2015 року – січень 2019 року, тоді як постанова КМУ № 143 набрала чинності 07.03.2019, тобто вже після здійснення оплати позивачем.
Крім того, колегія суддів апеляційного господарського суду, з урахуванням висновків рішень Конституційного суду України та постанов Верховного Суду, зауважила, що зі змісту постанови не вбачається, що вказаний нормативно-правовий акт має зворотну дію в часі, тому відсутні правові підстави для здійснення коригування заборгованості за зазначений вище період.
Окрім цього, господарський суд апеляційної інстанції не погодився з висновками місцевого господарського суду щодо безпідставності утримання грошових коштів.
Ретельно проаналізувавши матеріали судової справи та норми чинного законодавства, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що договір чи інший правочин є достатньою та належною підставою отримання грошових коштів, а тому спірні кошти, набуті за договорами (які є чинними та з приводу яких відсутні відомості щодо їх розірвання або відмови), та які отримано як оплату за природний газ, не можуть бути витребувані як безпідставне збагачення.
До того ж, прийняття Кабміном постанови № 143 не вказує на те, що правова підстава оплати за природний газ відпала, як це помилково встановив суд першої інстанції, а є лише зміною розміру оплати (тарифів).
Як вказує суд, постанови Кабміну, на які посилається товариство «Дніпропетровськгаз збут», не покладають на компанію «Нафтогаз України» зобов’язання повернути будь-які кошти, зокрема, за виконаними господарськими договорами, та не наділяють суб’єктів господарювання правом вимоги до державної компанії.
Колегія суддів підкреслює, що вказані вимоги є такими, що ґрунтуються на довільному тлумаченні позивачем змісту постанов Кабінету Міністрів України.
За результатами розгляду справи в апеляційному провадженні, Північний апеляційний господарський суд задовольнив апеляційну скаргу компанії «Нафтогаз України» та скасував рішення місцевого господарського суду в частині стягнення коштів на користь товариства «Дніпропетровськгаз збут».
З повним текстом постанови можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/96625988